Studio Schedule

Monday

Studio A

  • 4:00PM-5:00PM Junior 1 Tap
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 5:00PM-6:00PM Junior 1 Jazz
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 6:30PM-7:15PM Pre-Competitive Level 4 - Jazz
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 7:15PM-8:30PM Intermediate 3 Jazz Tech
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 8:30PM-9:30PM Intermediate 3 Tap Tech
    Jaimie Bingham
    Assistant:

Studio B

  • 3:00PM-4:00PM Stretch & Strength
    Assistant:
  • 4:15PM-5:45PM Intermediate 3 Ballet Tech
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 6:00PM-6:45PM Pre-Competitive Level 3 - Ballet
    Hannah Peacock
    Assistant:

Studio C

  • 4:15PM-5:00PM Pre-Competitive Level 3 - Tap
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 5:00PM-5:45PM Pre-Competitive Level 3 - Jazz
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 5:45PM-6:30PM Pre-Competitive Level 4 - Tap
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
Tuesday

Studio A

  • 4:15PM-5:15PM Pre-Inter 2/3 Tap Tech
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 5:15PM-6:15PM Pre-Inter 1/2 Jazz Tech
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 6:15PM-7:15PM Pre-Intermediate 3 Jazz Choreo
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 7:15PM-8:15PM Intermediate 3 Jazz Choreo
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 8:15PM-9:15PM Intermediate 3 Tap Choreo
    Jaimie Bingham
    Assistant:

Studio B

  • 4:15PM-5:00PM Pre-Junior Ballet
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 5:00PM-6:15PM Intermediate 3 Ballet Choreo
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 6:15PM-7:15PM Junior 2/3 Ballet Choreo
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 7:15PM-8:15PM Pre-Inter 2/3 Ballet Choreo
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 8:15PM-8:45PM Pre-Inter 2/3 Pointe/Pointe Prep
    Assistant:

Studio C

  • 4:15PM-5:15PM Junior 2 Jazz
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 5:15PM-6:15PM Stretch & Strength
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 6:15PM-7:15PM Pre-Inter 1 Tap Tech
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 7:15PM-8:15PM Junior 3 Jazz Tech
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
Wednesday

Studio A

  • 4:15PM-5:15PM Pre-Competitive Level 1
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 5:15PM-6:15PM Musical Theater B (Pre-1 to Pre-2)
    Assistant: Miss Jaimie & Miss Hannah
  • 6:15PM-7:15PM Musical Theater A (Pre-Jnr to Jnr 3)
    Assistant: Miss Jaimie & Miss Hannah
  • 7:15PM-8:15PM Musical Theater C (Pre-3 to Inter 3)
    Assistant: Miss Jaimie & Miss Hannah
  • 8:15PM-9:15PM Pre-Inter 3 Jazz Tech
    Jaimie Bingham
    Assistant:

Studio B

  • 4:30PM-5:15PM Hip Hop B (Pre-Inter 1 to Pre-Inter 2)
    Randall - The Kore
    Assistant:
  • 5:15PM-6:00PM Hip Hop A (Pre-Junior to Junior 3)
    Randall - The Kore
    Assistant:
  • 6:00PM-7:00PM Hip Hop C (Pre-Inter 3 to Inter 3)
    Randall - The Kore
    Assistant:
  • 8:15PM-9:30PM Advanced Enrichment Ballet
    Hannah Peacock
    Assistant:

Studio C

  • 4:15PM-5:00PM Pre-Competitive Level 2 - Tap
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 5:00PM-5:45PM Pre-Competitive Level 2 - Ballet
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 5:45PM-6:30PM Pre-Competitive Level 4 - Ballet
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 6:30PM-7:30PM Pre-Inter 1 Ballet Choreo
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 7:30PM-8:30PM Adult Ballet/Contemporary
    Allison Trefanenko
    Assistant:
Thursday

Studio A

  • 4:00PM-5:00PM Junior 3 Tap
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 5:00PM-6:00PM Pre-Inter 1/2 Jazz Tech
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 6:00PM-7:00PM Pre-Inter 2/3 Tap
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 7:00PM-8:00PM Stretch & Strength
    Jaimie Bingham
    Assistant:
  • 8:00PM-9:00PM Alumni Experienced Tap
    Jaimie Bingham
    Assistant:

Studio B

  • 4:00PM-5:00PM Junior 1 Ballet Tech
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 5:00PM-6:00PM Junior 3 Ballet Tech
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 6:00PM-7:00PM Junior 2 Ballet Tech
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 7:15PM-8:15PM Pre-Inter 1/2 Ballet Tech
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 8:15PM-9:15PM Pre-Inter 3 Ballet Tech
    Hannah Peacock
    Assistant:

Studio C

  • 4:00PM-5:00PM Pre-Inter 1 Tap Choreo
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 5:00PM-6:00PM Junior 2 Tap
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 6:15PM-7:15PM Junior 3 Jazz Choreo
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
Friday

Studio A

  • 4:15PM-5:15PM Stretch & Strength
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 5:15PM-6:15PM Jumps & Turns A
    Assistant: TBC
  • 6:15PM-7:15PM Jumps & Turns B
    Assistant: TBC

Studio B

  • 4:15PM-5:15PM Advanced Foundation Ballet
    Hannah Peacock
    Assistant:
  • 5:15PM-6:15PM Acro A (Pre-Junior to Junior 3)
    Assistant: TBC
  • 6:15PM-7:15PM Acro B (Pre-Inter 1 to Inter 3)
    Assistant: TBC
Saturday

Studio A

  • 10:00AM-10:45AM Pre-Junior Jazz
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 9:00AM-9:45AM Pre-Junior Tap
    Allison Trefanenko
    Assistant:

Studio B

  • 11:00AM-11:30AM Intro to Dance
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:

Studio C

  • 10:45AM-11:30AM Pre-Competitive Level 2 - Ballet
    Allison Trefanenko
    Assistant:
  • 11:30PM-12:15PM Pre-Competitive Level 2 - Tap
    Kim Norrie-Loewenthal
    Assistant:
  • 9:45AM-10:45AM Pre-Competitive Level 1
    Allison Trefanenko
    Assistant: